Геотекстиль
Матеріали / Геотекстиль
Замовити: (097) 109-60-40; (050) 109-60-40
Див. також: Геосітка дорожня Георешітка
Геотекстиль є одним з найбільш популярних геосинтетичних матеріалів і являє собою водопроникне ткане або неткане полотно, отримане шляхом з'єднання ниток або волокон полімерного походження, скріплених між собою певним способом (плетенням або голкопробуванням), оброблених додатково склеюванням або термоскріпленням. Застосовується геотекстиль як армуючий, фільтруючий і розділовий шар при будівництві доріг, залізничних магістралей, злітно-посадкових смуг, гідротехнічних споруд, тунелів, різних сховищ, в дренажних системах та ландшафтному дизайні.
Геотекстиль розрізняють по щільності (від 60 до 1000 г/м2) та способу виготовлення: голкопробивний (дорніт), термофіксований (термооброблений), термоскріплений, тканий. Довжина полотна в рулоні варіюється від 50 до 200 метрів і залежить від щільності. Термін служби геотекстилю може становити до 50 років. Для його збільшення важливо вибрати правильний тип полотна, орієнтуючись на тип ґрунту, навантаження та інші особливості конкретного випадку застосування.
Як матеріал для виробництва геотекстилю використовують поліпропілен або поліефір (поліестер).
Поліпропіленовий геотекстиль має більш високу міцність і довговічність, не накопичує вологу, не схильний до гниття і стійкий до хімічних сполук. Особливо добре поліпропіленовий геотекстиль себе виявляє у дорожньому будівництві та дренажних системах. Виробництво геотекстилю з поліпропілену вимагає серйозного і дорогого обладнання, тому такий геотекстиль є більш дорогим.
Геотекстиль з поліефіру за якістю поступається геотекстилю виготовленому з поліпропілену. Поліефірні волокна, на відміну від поліпропіленових, руйнуються від лужної або кислотної дії, тому не рекомендується використовувати цей вид геотекстилю в ґрунтах з агресивним середовищем. Хоча поліефірний геотекстиль і поступається за технічними та експлуатаційними показниками, він більш стійкий до високих температур та має меншу вартість.
У списку представлені основні та найважливіші параметри для підбору геотекстилю:
-
нетканий голкопробивний
-
найдоступніший за ціною
-
великий діапазон щільностей
-
високі показники подовження
-
-
нетканий термофіксований
-
за фізико-механічними характеристиками відповідає голкопробивному полотну із щільністю в 1,5 рази вище
-
значно нижчі показники на розтяг, що дозволяє термофіксованому геотекстилю повноцінно армувати основу відразу після укладання
-
займає менший обсяг під час транспортування
-
-
нетканий термоскріплений
-
за фізико-механічними характеристиками відповідає голкопробивному полотну з щільністю в 2-3 рази вище
-
завдяки великому діаметру мікропор менш схильний до замулювання і засмічення
-
більш стійкий до агресивного середовища
-
-
тканий
-
практично не схильний до розтягування
-
використовується у складних інженерних спорудах
-
витримує значні навантаження
-
Застосування геотекстилю
Дорожній геотекстиль при влаштуванні дорожнього полотна укладають між шарами землі, піску, щебеню. Полотно геотекстилю для доріг не дає фракціям матеріалів дорожньої конструкції змішуватися, поступово перерозподіляючи навантаження. Тому бетонне або асфальтове покриття не провалюється та не деформується під впливом великовантажних машин. Такі дороги прослужать багато років без просідання, утворення колії, руйнування. Для дорожніх робіт використовують полотно голкопробивне щільністю 200-350 г/м2, термофіксоване щільністю 150-300 г/м2, термоскріплене щільністю 130-200 г/м2, ткане щільністю 50-100 г/м2.
Геотекстиль для дренажу застосовують як фільтруючий матеріал для дренажної труби та армуючого шару для щебеневої засипки. Геотекстиль для дренажу повинен бути тонким, невеликої щільності, володіти високими фізико-механічними характеристиками - міцністю, водопропускною здатністю. Дренажний геотекстиль забезпечує стійкість дренажної системи, перешкоджає дифузії щебеню в ґрунт, просіданню дренажної траншеї, виконує роль основного та додаткового фільтра від замулювання дренажної труби. Для обертання дренажної труби використовують найтонший геотекстиль мінімальної щільності (дренажний геотекстиль), для армування щебеневого шару беруть полотно щільністю 150-180 г/м2. Більш тонке полотно не відповідає вимогам міцності, а товстіше з часом заб'ється частинками грунту і не зможе виконувати свою функцію.
Геотекстиль під тротуарну плитку за технологією укладання має на увазі його використання як підкладка для піску, на який і укладається бруківка. Якщо класти тротуарну плитку на бетон, досить швидко подібна доріжка покриється тріщинами і зруйнується. Бетон та цемент не дають волозі нормально циркулювати, будучи штучною перешкодою для стоку води та несприятливо впливаючи на кореневу систему дерев. Волога, проникаючи крізь плитки та шар піску, не стримується геотекстилем, оскільки останній водопроникний. У результаті, завдяки геополотну, і ґрунт, і пісок ущільнюються, тим самим роблячи саму доріжку міцнішою. Під тротуарні пішохідні доріжки підходить голкопробивний геотекстиль щільністю 150 г/м, термофіксований 100-120 г/м2, термоскріплений 80-100 г/м2.
Геотекстиль для ставка, водойми, басейну необхідно використовувати як захисний шар геомебран (ставкових плівок). Геотекстиль ефективно перешкоджає пошкодженню гідроізоляції водойм і водночас відводить ґрунтові води, запобігає водній ерозії укосів у разі зниження рівня води у водоймі. Також шар геотекстилю робить чашу басейну м'якшою, що підвищує тактильні властивості гідроізоляційної плівки. Завдяки високій еластичності матеріалу він витримує навіть сильні зовнішні впливи, значно підвищуючи довговічність ставка чи іншої штучної водойми. Геотекстиль для водойми має мати високу щільність: не менше 250 г/м2 .
Геотекстиль для ландшафтного дизайну широко застосовують у приватному будівництві при проведенні робіт з влаштування доріжок, в якості підкладки при мощенні плиткою або натуральним каменем, створення унікального дизайну ділянки. Тут необхідно використовувати полотно голкопробивне щільністю від 150 до 300 г/м2, термофіксоване 120 - 200 г/м2, термоскріплене 80 - 150 г/м2. Гарні та доглянуті доріжки є одним із найважливіших елементів садового дизайну, що передбачає використання геотекстилю, укладеного в основі. Подібна міра дозволяє запобігти змішанню декоративного насипного матеріалу з дрібними фракціями ґрунту і не дає "потонути" доріжці після дощу або поливу. Крім того, геополотно перешкоджає проростанню трави, утворюючи над нею мембрану, що стримує. Для таких цілей використовують термофіксований або термоскріплений геотекстиль, який має вищі показники на проколювання.
Геотекстиль для фундаменту застосовується для зміцнення фундаменту та його захисту від зовнішніх негативних факторів, оскільки фундамент будь-якої цивільної чи промислової споруди постійно піддається натиску грунтових вод, що мають у своєму складі агресивні компоненти. Підвищений рівень вологи в ґрунті може стати причиною запуску руйнівних процесів та підтоплення підвальних та цокольних приміщень. Особливо важливо використовувати геотекстиль при зведенні будівлі або споруди на ґрунтах, що мають слабку несну здатність. Володіючи високим модулем пружності, даний матеріал забезпечує рівномірний перерозподіл напруги в основі, збільшуючи пружність нестабільного грунту і розділяючи окремі шари, не дозволяючи їм змішуватися. Для фундаменту використовують геотекстиль щільністю від 250 г/м2.
Геотекстиль для покрівлі застосовується при влаштуванні даху з використанням мембрани з ПВХ, де потрібно обов'язково подбати про захист цього крихкого матеріалу від пошкоджень та контакту з агресивними покрівельними матеріалами: бітум, обмазки та інші. Якнайкраще з цим завданням справляється геотекстиль. Він недорогий та дуже міцний – те, що потрібно для надійного захисту мембрани. Для обладнання «зелених» покрівель також знадобиться геотекстильне полотно. Воно розділить покрівельні шари між собою, і забезпечить надійний захист вразливої ПВХ-мембрани від коренів рослин та механічних пошкоджень. Рекомендується використовувати термофіксоване полотно щільністю від 200 г/м2.
Вкладання геотекстилю
Вкладання геотекстилю передбачає якісну і ретельно підготовлену основу. Тільки в такому випадку геотекстиль прослужить максимальний період часу і повністю відповідатиме своїм фізико-механічним характеристикам. Вибрана ділянка очищається та розрівнюється. По можливості, слід позбавитися від чагарників, дерев, а також, потрібно прибрати все сміття з ділянки, на який буде розстилатися геотекстиль. У результаті підготовлена поверхня повинна бути рівною і гладкою, без істотних шорсткостей.
Перед тим, як стелити геотекстиль, необхідно розрахувати потрібну кількість матеріалу. При цьому враховують необхідність забезпечення перекриття полотен. На рівних поверхнях укладання геотекстилю зазвичай виконується з поздовжнім накладенням полотен на рівні 15 см. При виконанні робіт на сильно нестабільних грунтах нахлест може бути збільшений до 20 - 25 см і більше.
Після того, як основа підготовлена, можна приступати до монтажу матеріалу. Під час цього, не менш відповідального процесу, слід стежити, щоб у геотекстильному полотні не утворювалося складок. Для цього матеріал розстилається на поверхні підготовленої ділянки, натягується, а потім розрівнюється.
З'єднання геотекстилю здійснюється за допомогою спеціальних металевих скоб або шляхом зварювання. Використання зварювання є особливо доцільним при виконанні масштабних робіт, оскільки дозволяє не тільки прискорити скріплення полотен, а й зменшити перекриття до 10 см, що забезпечує економію матеріалу.
При укладанні геотекстилю важливо визначитися не тільки з технологією його скріплення, але і з матеріалами засипки. З цією метою застосовуються інертні склади: пісок, щебінь, грунт і т. п. Після засипки виконується ретельне утрамбування ділянки, на якій проводилися роботи.
Укладання полотен геотекстилю виконують у поздовжньому або поперечному напрямку щодо осі насипу. Поздовжнє укладання геотекстилю зручніше технологічно, але не забезпечує рівноміцності полотен по ширині насипу, що є обов'язковим при влаштуванні армуючих прошарків на слабкій основі.
Завершальний етап робіт - це надійне закріплення геотекстилю в шарі грунту і повторне вирівнювання поверхні покриття, для підготовки його до подальшого використання. Якщо роботи були виконані з урахуванням вимог щодо укладання геотекстильних матеріалів, можна розраховувати, що новий об'єкт прослужить тривалий час і буде відрізнятися високою якістю.
У нас ви можете купити геотекстиль у Львові за доступною ціною, а також отримати консультацію по підбору матеріалу.
Helvetica Light is an easy-to-read font, with tall and narrow letters, that works well on almost every site.